Hesap Oluştur


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayara Format Atma Resimli Anlatım

#1
XP Format CD'nizi bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı kapatın.
Bilgisayarınızı yeniden açarken klavyenizden "delete" tuşuna sürekli basın, taki resimdeki gibi bir mavi ekran karşınıza çıkana kadar. Mavi ekranda yapmamız gereken Bios ayarlarından, bilgisayarınızı Cd-Rom'dan başlamaya ayarlamanız. Sağ ok tuşuyla "Boot" yazan yere gelin.
2. Aşağı oklarla "Boot Device Priority" yazan yere girin. "1st Boot Device" yazar. "Enter"a basarak oradan Cd-Rom'u seçmelisiniz. Ardından "F10"a basın ve "Enter" diyerek değişiklikleri kaydedin.
3. Değişiklikler kaydedilince bilgisayarınız yeniden başlar. Başlama sırasında eğer ayarları doğru yaptıysanız ekranda "CD'den ön yükleme yapmak için bir tuşa basın" yazısı görünecektir. Bir tuşa basın ve arkanıza yaslanın. Çünkü bundan sonrası çok kolay.
4. Birkaç dosya yüklemesi yapılır ve bilgisayar karşınıza "Kur'a Hoş Geldiniz" yazısını çıkartır. Altında da seçenekler vardır, resimde gördüğünüz gibi. "Windows XP'yi şimdi kurmak için ENTER'a basın" yazıyor. Ne yapcaz! Tabi ki "Enter"a bascaz.
5. Karşımıza "Windows XP Lisans Sözleşmesi" çıkar. Klavyeden "F8"e basarak bu sözleşmeyi kabul etmiş olursunuz ve bir sonraki adıma geçersiniz.
. Evet karşımıza format atabileceğimiz bölümler geldi. Bilgisayarınızda genel olarak "C" ve "D" sürücüleri, birimleri vardır. Genel olarak herkes "C"ye format atar. Formatın daha sağlıklı olması için C sürücüsünü silmeli ve tekrar oluşturmalısınız. Bunun için şunları yapın: Oklar yardımıyla "C sürücüsünün üzerine gelin", Seçili bölümü silmek için D'ye basın yazıyor. Sizde klavyenizden "D" harfine basın.
7. "C"yi tamamen sileceğiniz için sizden bu işlemi onaylamanızı isteyecektir. Onaylamak ve silme işlemini gerçekleştirmek için klavyeden "L" harfine basın. Böylelikle C sürücüsünü silmiş olacaksınız.
8. C sürücüsünü sildikten sonra tekrar bu sürücüyü oluşturup, bu sürücüye format atmasını sağlamalıyız. C sürücüsünü tekrar oluşturmak için klavyenizden "C" harfine basın. Ardından boyut girmenizi isteyecek ama zaten boyut yazıyor direk olarak "Enter"a basın ve C sürücüsünü tekrar oluşturmuş olun.
9. Tekrar arkanıza yaslanın Gülümseme C sürücüsünü silip oluşturduktan sonra artık format atmanın zamanı geldi. "C sürücüsü seçiliyken" klavyenizden "Enter"a basın.
10. Size "C"yi nasıl biçimlendireyim diye soracak. Seçeneklerden şunu seçin "Bölümü, NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir (Çabuk)" ve "Enter"a basın.
11. Bundan sonra bir şeye dokunmayın. Kur kendisi hallediyor zaten. Kur, C sürücüsünü biçimlendirir ve sizde izlersiniz.
12. Kur, dosyaları Windows yükleme klasörlerine kopyalar sizde izlersiniz.
13. Kur, bilgisayarı yeniden başlatır sizde izlersiniz.
14. Bilgisayarınız yeniden açılır ve karşınıza güzel bir ekran gelir. Burada sadece iki ayar yapcaz, ondan sonra format bitmiştir. 39 dakika var gösterir ama 15 dk olmadan halleder Gülümseme
15. Dakika 34"ü gösterirken karşınıza "Bölge ve Dil seçenekleri" gelir. "İleri" diyoruz.
16. Sizden bir isim yazmanızı isteyecek, istediğiniz ismi yazın ve "İleri" deyin.
17. Sizden ürün anahtarını isteyecek. Ürün anahtarınızı yazıp "İleri" diyorsunuz.
18. Saçma bir pencere daha çıktı yine "İleri" diyoruz. Burada parola belirlemek isterseniz, kendinize bir parola belirleyebilirsiniz. Parola koymayacaksanız "İleri" deyin.
19. "Tarih ve saat ayarları" çıktı karşımıza, bu tarih ve saat ayarları doğru mu diye kontrol edin. Eğer doğruysa, durmak yok, yola devam "İleri" diyoruz.
20. Bu ayardan sonra 10 dakikada falan gerekli yüklemeleri yapar ve bilgisayarınızı yeniden başlatır. Bilgisayarınız yeniden başladığında "Windows otomatik olarak ekran çözünürlülüğünüzü" değiştirir şeklinde bir yazı yazar. "Tamam" deyin bırakın ayarlasın.
21. "Windows ekran çözünürlülüğünüzü ayarladı. Bu yazıyı görebiliyorsanız Tamam deyin" şeklinde bir uyarı verir. Ona da "Tamam" deyin. Maksat gönlü olsun Gülümseme
22. "Microsoft Windows'a Hoş Geldiniz" ekranı çıkar. Şekildeki gibi sağ en altta "İleri" okuna basarak bu sayfaları geçin. Sadece bir sayfada isim isteyecek sizden, kurulum sırasında yazmış olduğunuz ismi tekrar yazın o kadar.
By DeFenD Saygılar

Cevapla

#2
resimlerin linklerine tıklayarak resimlere ulaşabilirsiniz Gülümseme ve teşekkürler
Cevapla

#3
Bu işlem beya uzun cd takınca soruyor zaten bir tuşa basınız die
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! [Resim: dgncbr.gif]
Cevapla

#4
Konu için teşekkürler fakat çok karışmış konu Gülümseme Resimleri düzeltirmisin.
[Resim: dMjo5p.png]
Cevapla

#5
(04.02.2011, Saat: 08:34)Mc_cEzA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!Konu için teşekkürler fakat çok karışmış konu Gülümseme Resimleri düzeltirmisin.
yeterince karışık değilmiş gibi Gülümseme
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  3 Adımda Ekran Görüntüsü Alma [ Anlatım ] Lbıg 9 1,187 01.05.2013, Saat: 06:15
Son Yorum: Anıl Canbulat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Mc_cEzA Modifiye © 2010 - 2020 - Her Hakkı Saklıdır.