Hesap Oluştur


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dizüstü Bilgisayar Güvenliği için 5 Temel İpucu

#1
İpucu #1: Dizüstü bilgisayar çantanızda hiçbir şifrenizi bırakmayın. Eğer bırakırsanız bu arabanızın içinde anahtarınızı bırakmaya benzer. Şifreleriniz olmadan bilgisayarınızı açmanın be kişisel bilgilere erişmenin daha zor olacağını hatırlayın

İpucu #2: Dizüstü bilgisayar hırsızlığı fırsatçılık hırsızlığı.(Yani belli şartlar sağlanmadan olması zor, dalgınlık...vs) Herzaman dizüstü bilgisayarınızı yanınıza alın ve gözünüzü ondan ayırmayın. Örnek olarak, eğer biriyle bulşacaksanız dizüstü bilgisayarıınızı bir çantaya kitleyin ve gözlerden uzak bir yerden saklandığına emin olun. Ayrıca dizüstü bilgisayarıınızı otelelrdeki lobi masaları gibi erişilebilir alanlarda bırakmayın. Eğer bir emniyet yada güvenlik kablonuz varsa kullanın.


İpucu #3: Hassas ve önemli bilgileriniz mi var? Onları şifrelerin. Eğer biri dizüstü bilgisayarıınızı alırve dosyalarınıza erişimi elde ederse şifreleme size ek bir güvenlik katmanı sunacaktır. TrueCrypt tarzı programlar işleri gerçekten kolaylaştırıyor. Windows kullanıcıları dosyalarını ve klasörlerini şifrelerm için Şifrelenmiş Dosya Sistemini (EFS) kullanabilirler.

İpucu #4: Sisteminizi şifre ile koruyun. Her dizüstü bilgisayar kullanıcısı dizüstü bilgisayarını başlangıç şifresi ile korumalı. İşletim sistemi sistemi hemen açılmadan önce sistemi kilitlemek için bir BIOS şifresikoyun. Windows kullanıcılar Windowsu başlatmak içinde şifre koyabilirler. Unutmayınki başlangıç şifreleri bilgisayarınıza herhangi bir erişimi yasaklar.

İyi bir şifre seçtiğinize emin olun. Uzun ve karmaşık bir şifre oluşturun. Sadece tahmin edilmesi zor şifreler hırsızların şifreleriniz tahmin etmesini engeller. Eğer dizüstü bilgisayarınız biometric onaylamayı destekliyorsa bir şifre yerine parmak izinizide kullanabilirsiniz.

İpucu #5: Eğer daha kötüsü olursa ve dizüstü bilgisayarınız çalınırsa, onu kandırısanız çok iyi olmaz mı?Çalınan dizüstü bilgisayarın yerini göndermek için kandırma (tracking) yazılımları üreten firmalar var (Örnek oalrak LaptopLock). Ne yazık ki bu tarz programlar sadece çalınan dizüstü bilgisayar internete bağlandığı zaman çalışyor.
Yolda ve ev yada ofis dışında olduğunuz zaman dizüstü
EFSANE YENİDEN
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgisayar Kasamı Satıyorum Cadde Tuning 7 411 09.08.2014, Saat: 09:42
Son Yorum: Emodifiye
  TTNET Bilgisayar kampanyası Emodifiye 1 206 30.12.2013, Saat: 07:45
Son Yorum: Maestro.
  Bilgisayar Kasası İç Donanım Parçaları Ömer ÖZKAN 16 2,978 28.01.2012, Saat: 01:38
Son Yorum: Rıdvan Akgün
  BİLGİSAYAR toplayacak olanların işine yarıyacak!!! Gameci 0 444 14.07.2011, Saat: 11:08
Son Yorum: Gameci
  25 dolara flaş bellek boyutlu bilgisayar Alfonso Furkan 2 732 07.05.2011, Saat: 10:14
Son Yorum: Alfonso Furkan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Mc_cEzA Modifiye © 2010 - 2020 - Her Hakkı Saklıdır.