Hesap Oluştur


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tanklar Hakkında Bilgiler

#1
Leopard 2Resim, takriben 38% (500x335) ölçeklenmiştir. Orjinal boyutta (800x535) görmek için bu çubuğa tıklayın. Yeni bir pencerede açmak için resme tıklayın.
[Resim: 800px-Leopard_2_A5_der_Bundeswehr.jpg]


eliştirilmeye başlanan tank, 1979'da Alman ordusunun bünyesine katılmış ve Leopard (şimdiki adı Leopard 1) tankları ile değiştirilmiştir. Değişik çeşitlemeleri Alman ordusu tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca İngiltere ve Fransa dışındaki birçok AB ülkesi de bu tankı tercih etmektedir.

Tankın iki gelişim süreci vardır. Leopard 2A4 tipine kadar olanları düz bir kule (→ İngilizce, turret. Ayrıca döner top - taret) sahipken Leopard 2A5 tiplerinden itibaren eğimli kuleye geçilmiştir. Bütün tipler elektronik atış sistemine, lazer mesafe ölüçücüye, tamamen stabile edilmiş topa ve termal kameraya sahiptirler. 4 metre derinlikteki sulardana basarak geçebilir ve şnorkel baca(→ İngilizce schnorchel. Ayrıca şnorkel), sayesinde suyun içinde kalabilir, 1 metre yüksekliğindeki duvarları aşabilir. 1500 beygir gücünde V12 dizel motoruna sahiptir, bu motor tankın 70 km/s hız yapmasına olanak sağlar.

Gelişim Süreci : SSCB'nin geliştirdiği yeni 2. nesil tanklara karşı yeni bir ana muharebe tankına ihtiyaç duyan Alman ordusu 1970'lerde Leopard tankına Rheinmetall L 44 120 mm'lik topunu takarak bu ihtiyacını giderebilieceğini düşünüyordu. Ancak sonraları ABD ile birlikte MBT-70 süper tank tasarısına girildi. Bu tank devrim niteliğinde bir tasarıma sahipti ancak yüksek maliyeti nedeniyle bu tasarı geri çekildi.

1974 yılında 17 ilk-örnek (→ Fransızca prototype. Ayrıca prototip) arasından seçilen yeni tank tipi önceki tasarımdan daha iyi zırha, daha büyük bir topa, geniş mühimmat kapasitesine sahipti.

ABD 1976 yılında bu yeni tank tasarısı ile ilgilendiğini belirtti. Bunun sonucunda ABD için birkaç deneme modeli üretildi. Bunların kuleleri farklı iken diğer bölümleri aynıydı. Kuleler ABD standartlarına getirilmek için L7A3 105 mm'lik topu ve Hughes atış denetleme düzeneği ile donatıldı. Ayrıca bu modelin Rheinmetall 120 mm'lik topu ile olan çeşitlemesi de yapıldı. Başka tiplerde de bu iki top çeşidi değişmezken Hughes-Krupp Atlas Elektronik EMES 13 atış sistemi denendi.

ABD'ye ulaşan ilk ilk-örnekler XM1(M1 Abrams ilk-örnek adı) ile karşılaştırıldı. Leopard 2'lerin atış gücü ve hareket kabiliyeti olarak XM1'den daha iyi olduğuna karar verildi. Ancak yapılan sınamalarda Leopard 2'nin zırhının XM1'den daha kötü olduğu anlaşıldı. ABD XM1 tasarısında karar kıldı. Bugün Leopard 2 tanklarının zırh olarak da XM1'lerden daha iyi olduğu bilinmektedir. Leopard 2 tankların atış kontrol sistemlerinin değişimiyle birlikte atış yüzdeleri artmıştır. İlk atımda vuruş ihtimalleri dururken % 65 den %87 ye hareketli iken % 30 lar dan % 80 lere kadar çıkmıştır. Lepord 2 A5-A6 ve Hell lerde bu atış yüzdelerinin daha üst seviyeye çıkarıldığı bilinmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Leopard 2A4 tanklarından 354 adet satın almıştır.Toplam maliyeti Türkiye'ye 429 milyon doları bulmuştur. Türkiye'ye teslim edilen tanklar Aselsan üretimi Leopard 2 NG (Next Generation) yenileme ve modernizasyonuna tabi tutulacaktır. Böylece Türkiye envanterinde en cok orijinal Leopard 2A4 tankı bulunduran ülke konumundadır. ( Almanya 2007 den itibaren sadece 2A6 kullanmaya başlamış ve 2011 itibariyle de tank taburlarının sayısını 5' e indirgemiştir.)

Kullanıcılar : Türkiye, Almanya, Avusturya, Kanada, Yunanistan, Şili, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre

Leopard 1


Resim, takriben 38% (500x227) ölçeklenmiştir. Orjinal boyutta (800x363) görmek için bu çubuğa tıklayın. Yeni bir pencerede açmak için resme tıklayın.
[Resim: 800px-Leopard1_cfb_borden_2.JPG]

Leopard 1 Alman yapımı 2.nesil bir Ana Muharebe Tankıdır. İlk olarak 1965 yılında Alman Federal Ordusu’nun (Bundeswehr) hizmetine girmiştir. Alman Kraus Maffei Weggman firması tarafından seri üretimine 1965 yılında başlanıp 1984 yılına kadar üretimi sürdürmüştür,Almanya'nın haricinde İtalya'dada üretimi yapılmıştır. Toplam 4000'in üzerinde Leopard 1 Almanya'da üretilmiştir.

Bu tank Bundeswehr haricinde Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Şili, Danimarka, Yunanistan, İtalya, Lübnan, Hollanda, Norveç ve Türk ordularında da kullanılmaktadır. Toplamda 6485 Leopard tankı üretilmiştir. Leopard 1, Leopard 2’nin üretilmesiyle pek çok orduda ikincil tank olmuştur.

Hikayesi : Bundeswehr, yeni bir tank tasarlama amacıyla Leopard Projesi’ni 1956'da başlattı. Bu projenin başlama nedenleri; Bundeswehr’in elindeki tüm tankların ABD yapımı M47 ve M48 tankları oluşu ve Bundeswehr’in modern bir ana muharebe tankına ihtiyaç duymasıydı.

Yeni üretilecek tank 30-40 ton ağırlığında,iyi bir motora sahip olan, NBC korumalı,dönemin anti-tank silahlarına dayanabilecek dayanıklı ve Varşova Paktı üyelerinin sahip olduğu tanklardan daha iyi bir tank olmalıydı. Yeni üretilecek tanka 105 mm’lik bir top takılması ve bu tankın ABD yapımı tanklara göre daha fazla cephane taşıyabilmesi öngörüldü.

Fransa üzerinde çalıştığı AMX-50 projesinin başarısızlığa uğrayınca Almanya ile yeni müşterek tank projesini başlatmak üzere anlaştılar. Avrupa müsterek tank projesi kapsamında 1950 yilinin sonlarina dogru Leopard 1 tanki gelistirilmeye baslanmış ve 1963 yilinda Alman Krauss Maffei Wegmann ve Mak firmaları ortaklaşa çalismalara devam etmistir. 1965 yilinda Alman ordusu için üretime baslanmış, üretimi zaman zaman durdurulmasina ragmen 1984 yilina kadar devam etmistir. Italyan ordusu için Italyan Otobreda firmasi da Leopard 1 tanki üretmistir. Çesitli modelleri bulunmaktadir.

Tasarımı : Yeni üretilmesi planlanan tank için prototipler istendi.Porsche,Rheinmetall ve Borgward şirketleri bu tank için prototipler sundular. 1963’te bu prototiplerden Porsche’nin prototipinin üretilmesine karar verildi. İlk üretim 1964’de Münih’teki Kraus-Maffei-Wegmann fabrikasında yapıldı. Tank 1965 yılında Alman Ordusu'nda ilk kez servise girdi.

Silahlari: 1x105mm Top, 1x7.62mm Kule Mt., 1x7.62mm Uçs. Mt. 2x4 sis havanı
Mühimmatı: 55x105mm, 5500x7.62mm
Mürettebat : 4
Gövde Uzunlugu : 9.54m
Genislik : 3.41m
Yükseklik : 2.61m
Karın Altı Yükseklik : 0.44 m
Muharebe Agırlığı: 42.400 kg
Güç Agirlik Orani : 20.75 bg/ton
Motor Gücü : 830bg
Maksimum Hiz : 62 km/s
Hareket Siasi : 600 km
Yakit kapasitesi : 985 l
Sulardan Geçis :
1.2 m (hazirliksiz) :
4 m (snorkelli)
Dik Engel Geçis : 1.15 m
Hendek Asma : 3 m
Meyil tirmanma : %60 Dik %30 Yan
NBCSistemi : Basinçlı
Zirh Tipi : Kaynakli çelik Plaka
Gece Görüs Kabiliyeti : Beyaz Isildak
Stabilizasyon sistemi : Silah LEOPARD 1T tankı K.K.K.lığı envanterindeki 162 adet Leopard1 A1/A1A4 tankının atış kontrol sisteminin iyileştirilmesi ve balistik zırh plakalarının eklenmesi ile Aselsan ve 1.Ana Bakım Merkezi Komutanlığı tarafından yapılan tanktır. Tanka Volkan atış kontrol sistemi uygulanmıştır. Tank 3ncü nesil tankların imkân ve kabiliyetlerine sahiptir. Silah destekli optik stabilizasyona sahiptir.Tsk akullanılmaya başlamıştır. Tankın atış kontrol sistemi üstün performans göstermektedir. Bu proje aynı zamanda üretilecek milli tank ALTAY ın alt yapısını oluşturmaktadır.
Kapsam : VOLKAN Atış Kontrol Sisteminin, yurt içinde tasarlanması, geliştirilmesi, Leopard1 A1/A1A4 tankına entegrasyonu ve seri üretimi.
Proje Modeli : Özgün tasarım yolu ile geliştirilen prototip sistemin başarılı olması şartına bağlı olarak seri üretim.

Volkan Atış Kontrol Sistemi : VOLKAN Leopard-1 Tankları Atış Kontrol Sistemi, tankın mevcut ateş günücü üçüncü nesil ana muharebe tankları seviyesine çıkarmak üzere yüksek teknoloji kullanılarak ASELSAN tarafından geliştirilmiş bir atış kontorl sistemidir. Sistem, tanklara; • Gece/gündüz, her türlü olumsuz hava ve muharebe koşullarında hedefi 3500 metre mesafeden tespit/teşhis/tanıma ve 2000-2500 metre mesafeden tankları diğer zırhlı araçları 3000 metre mesafeden ateş altına alma imkânı sağlamakta, • Hareket halinde ve duran tanklardan, hareketli veya duran hedeflere etkin vuruş kabiliyeti kazandırmaktadır. Sistem; • TSK envaterinde bulunan Leopard 1T tanklarına uygulanmaktadır. • Diğer tanklara ve silah sistemlerine de kolayca uyarlanabilecek yapıdadır. Teknik Özellikler Genel Özellikler : • Nişancı Periskop Sistemi • Atış Kontrol Sistemi Komuta Birimi • Atış Kontrol Bilgisayarı Kontrol Birimi • Namlu Referans Sistemi • Komutan Görüntüleme Birimi • Cephane Seçme Kutusu • Algılayıcılar • Konumlama ve Yön Bulma Sistemi

Genel özellikler : Yüksek oranda ilk atımda vuruş imkânı,
Gece ve gündüz kötü görüş şartlarında uzun mesafeden hedef tespit, teşhis ve tanıma kabiliyeti,
Gece ve gündüz şartlarında durarak ve hareket halinde iken, sabit ve hareketli hedeflere etkin atış kabiliyeti,
Nişancıya direk optik, tv ve termal görüntü; tank komutanına termal ve tv görüntü,
İki eksenli görüş hattı stabilizasyonu,
Görüş hattından bağımsız, iki eksenli stabilize edilmiş atış hattı,
Görüş hattından bağımsız, iki eksenli stabilize edilmiş atış hattı,
Görüş hattını hedeften ayırmadan, namluya önleme ve ilave yükseliş açılarını otomatik olarak verme imkânı,
Algılayıcılardan gelen meteorolojik bilgileri değerlendirerek hassa atış hesabı,
Düzeltme bilgilerini (tankın eğimi, paralaks, namlu referansı ve namlu aşınması) sisteme girme ve balistik hesaplamalarda kullanma imkânı,
Otomatik hedef takip yeteneği,
Kendi konumu ve hedefin konumu bilgilerinin sağlanması ile savaş alanı koordinasyonu,
Sürücüye gece görüş imkânı,
Gelecekte yeni mühimmat tiplerinin eklenmesine ve ilave iyileştirmelere uygun altyapı,
Kısa tepki süresi,
Muharebe sahası komuta kontrol sistemlerine entegrasyon imkânı
kazandırmaktadır.

Sistem Birimleri : Nişancı Periskop Sistemi
Komutan Görüntüleme Birimi
Namlu Referans Sistemi
Atış Kontrol Sistemi Komuta Birimi
Atış Kontrol Bilgisayarı
Cephane Seçme Kutusu
Eğim Algılayıcısı
Meteorolojik ve Cephane Sıcaklık Algılayıcısı
Kule Yan / Namlu Yükseliş Açı Algılayıcıları
Konumlama ve Yön Bulma Sistemi
Güç Dağıtım Birimi
Nişancı İlave Komuta Kutusu
Nişancı ve Komutan Takat Tutamaklari
Sürücü Gece Görüş Periskobu

M-60T


Resim, takriben 33% (500x405) ölçeklenmiştir. Orjinal boyutta (740x599) görmek için bu çubuğa tıklayın. Yeni bir pencerede açmak için resme tıklayın.
[Resim: 740px-Sabra_tank.jpg]

Sabra Ana Muharebe Tankı, IMI (Israel Military Industries)'in Ramat Hasharon'da bulunan Slavin ağır silahlar departmanı tarafından tasarlanan, daha yüksek kalibreli top ve pasif zırhla geliştirilen M60A3 tankının modernize edilmiş bir uyarlamasıdır. Sabra geliştirme paketinin tümünde gözlem aygıtı programları, talebe ve operasyonel gereksinimlere göre özelleştirilir.

Türk Ordusu'na ait 170 adet M60A1 tankı, Sabra Mk 2 paketi ile yenilenmiştir. İlk nesil Sabra (Mk 1) tanklar düşük profilli tank kupolası ve 120 mm namluya sahipken, Türkiye için geliştirilen ikinci nesil Sabra Mk 2 yani M60T güncelleme paketinde geniş kupola, termal görüntüleyici, daha güçlü MTu motoru ve PKK ile mücadelede edinilen tecrübe doğrultusunda makineli tüfek ateşlenmesine gerek duyulduğu için orijinal M60A1/-A3'lerde bulunan komutan makineli tüfek kulesi kullanılmaktadır.

Silahlar : Sabra'nın ana silahı 120 mm'lik MG-253 yivsiz topudur; ki bu da IMI (önceden TAAS) tarafından yapılan Merkava Mark 3 ana muharebe tankının topuna benzer. Silâh, bir alev püskürtücü ile yıpranmanın azalması ve ilk vuruş olasılığını en üst düzeyde tutmak için bir ısıl kol ile ayarlandı. 42 top mermisi için yer sağlandı. Silah, M60 tankındaki M68 topundan daha fazla etki mesafesine ve zırh delme yeteneğine sahiptir. Silah 120 mm "Armour Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot(APFSDS)" içeren yivsiz top NATO standartı mühimmatıyla uyumludur. Ayrıca MG253 topu LAHAT (LAser Homming Anti Tank) lazer güdümlü tanksavar füzesini ateşleme kabiliyetine sahiptir.

“Co-axial” makineli tüfek uzun kovan 7.62 mm kullanılmaktadır. 60 mm'lik havan topu sistemi, Hayfa'da konuşlu bulunan Soltam Ltd tarafından tedarik edilmiştir.

Koruma : Sabra, bir otomatik ateş ve patlama silme sistemi, tehdit uyarı sistemi ve sis bomba fırlatıcıları (lançer) ile donatıldı. Tank birimsel edilgen zırh koruması ile ayarlandı, ki bu Sabra Mk 2'de bulunan kompozit zirh plakalarının üzerine "patlama tepki zırhının" (reaktif zırh olarak da bilinir) geliştirilmişidir.

Ateş Denetim ve Gözlem : Karma taret ve silâh denetim sistemi hidrolik kaldırma ve döndürme sisteminden meydana gelir.Tank, Hayfa’da bulunan Elbit Systems ve Rehovot'da bulunan El-Op(Electro-Optics) Industries Ltd tarafından sağlanan bilgisayar destekli ateş denetim sistemi ile donatılır. Ateş denetim sistemi, taret denetim ve etkin taret dinamikleri ile bütünleştirilir. Yükseltme("elevation")’nin içindeki görüş ayarlamanın çizgisi ve ufuk açısı, durağan ve hareketli hâlde, durağan ve hareketli hedefleri yüksek bir isabet oranı ile vurma olasılığı sağlar. Sistem, savaş harekâtının dört işlevine sahiptir: görüş çizgisi ile ortak eksenli çalışabilen top ile ayarlanabilir işlev; ana silah ekseniyle ortak eksenli çalışabilen silâh subayının görüş çizgisi ile "slaved" işlevi; ayarlanamaz biçim ve acil durumlar için elle kullanılan operasyonlar ile destekleme işlevi.

Top, nişancı ve tank komutanı tarafından ateşlenebilir. Nişancı bölmesi, İsrailli El-Op firması tarafından sağlanan 8 kat büyütmeli gündüz görüşlü ve 5.3 kat büyütmeli termal görüşlü periskop ile donatılır. Görüş iki eksen içinde ayarlanır. "Eyesafe Nd": YAG lazer mesafe ölçücü aygıtı 200 m'den 9,995 m'ye kadar +/-5 m yanılma payı ile uzaklık ölçümü yapabilir.

İtici Güç : Sabra motoru General Dynamics'in AVDS-1790-5A pistonlu, dört zamanlı ve dizel motorudur; dakikada 2400 devirde 908 beygir güç sağlar, ki bu da ton başına 16,5 beygir ile büyük bir güç sunar.

Türk M60A3'leri için modernizasyon paketi, Renk 304 otomatik şanzıman ile 1000 beygirlik MTU 881 dizel motoru içerir.

Şanzıman, arazide hareket edebilmek için geliştirilmiştir. Tankın altışar taşıyıcı tekerleği, arkadan çekişli car dişlisi ("trailing"), kol süspansiyonu, “torsion bar springs”, piston damperleri ve her taraf için piston "bumpers and single pin steel tracks" mevcuttur.

M-60T'nin en yüksek hızı 48km/s’tir ve 0’dan 32km/s hıza 9.6 saniyede ulaşır. 450 km hareket menzil yeteneğine sahiptir. Tank %60 meyil tırmanma ve %30 yan meyil ilerleme, 2.60 m hendek geçme ve 0.91 m engel geçme yeteneğine sahiptir. 1.40 m derinliğindeki sudan hazırlıksız ve 2.40 m derinliğindeki sudan hazırlıklı (kule sabitlenmesini takiben, taret gövde arasındaki bölgenin basınçlı hava ile şişirilmiş lastik conta ile izolesi edilerek) geçebilir.

M60 Patton


Resim, takriben 38% (500x297) ölçeklenmiştir. Orjinal boyutta (800x475) görmek için bu çubuğa tıklayın. Yeni bir pencerede açmak için resme tıklayın.
[Resim: 800px-American_M60A3_tank_Lake_Charles%2...l_2005.jpg]

M60 Patton Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri'ndeki Patton serisi tankların 2. ve son ana muharebe tank tipidir. M48 Patton'dan geliştirilmiştir. Soğuk Savaş sırasında Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri'nin ana savaş tankıdır. Soğuk Savaş'ta NATO ve ABD'ye yakın ülkeler tarafından kullanılmıştır.

Yerini M1 Abrams aldığı halde M60 dünya boyunca halen servistedir. Şu anda en büyük kullanıcısı 1.700 kadar tankla Mısır, sonraki kullanıcı 900'den fazla geliştirilmiş tankla Türkiye, sonraki ise 700 geliştirilmiş türevleri ile İsrail'dir.

Geliştirme ve Tasarım özellikleri : 1957'de, Amerika'da 105 mm top ve daha iyi gövde zırhıyla planlanmıştır. M60 Patton büyük ölçüde M48 Patton tankını temel alır. Aralarında önemli farklar ise; M60 Patton'da 105 mm top M48'de ise 90 mm top olmasıdır. M60 Patton'da gövde ile eğimli bölge düz, M48'de ise bombelidir, M48'de 5 istikamet makarası bulunmaktadır, M60'da ise 3 tanedir. Bunun dışında M-60’ların kulesi biraz daha büyüktür. Bir Continental V-12 750 hp hava soğutmalı çift turboşarjlı motor ve yaklaşık 500 kilometreye kadar uzayan menzil. Bir çapraz hareketli transmisyon, bir birleştirilmiş transmisyon, bir kombine transmisyon, diferansiyel, direksiyon sistemi ve fren sistemi sayesinde hız azaltılarak güç iletilir. Mürettebat ön tarafta motor ise arkadadır. Koruma sağlamak amacıyla M60 tankı M85 Makineli tüfeği kullanır.

Başlangıçta M60 Patton'a M48'in tareti düşünülmüştü, fakat yapılan değişikliklerle birlikte düşman ateşinin etkisini mümkün olduğu kadar azaltması için özgün "needlenose" taret tasarımı uygulanmıştır.

İlkin M68 olarak ismi belirlenen M60 tankı, 1959'da üretime girmiş ve adı M60 olarak değiştirilmiştir. Ordu envanterine ise 1960'da girmiştir. 15.000 adetin üzerinde (tüm türevleriyle) üretimi yapılmıştır.

Kullanıcılar : Amerika Birleşik Devletleri ABD - M728 CEV,M88 ARV
Afganistan - 13 M60A3
Bahreyn - 180 M60 ve 20 M60A3
Bosna-Hersek - 45 M60A3
Brezilya - 91 M60A3
Çin Cumhuriyeti - 450 M60A3TTS
Fas - 66 M60A3
İran - 150 M60A1
İspanya - 17 M60A3TTS (Infantería de Marina), 38 M60CZ-10/25E, 7 M60A1 AVBL, 12 M60VLPD-26/70E (İspanyol Ordusu)
İsrail - 711 Magach 6/7
Lübnan - 66 M60A3
Mısır - 2,500 M60A1\A3
Portekiz - 100 M60A3TTS
Singapur - M728 ve
Sovyetler Birliği - 1 M60A1 Irandan ele geçti
Sudan
Suudi Arabistan - 450 M60A1/A3
Umman - 73
Ürdün - 354
Tayland - 168 M60A1/A3
Tunus - 54 M60A3 ve 30 M60A1
Türkiye - 3000 M60A1/A3TTS
Yemen - 240

Eski kullanıcılar : Amerika Birleşik Devletleri ABD - 1997 yılında hizmet dışına çıkarıldı
Avusturya -
İtalya - 300
Etiyopya
Yunanistan

M48 Patton


Resim, takriben 38% (500x332) ölçeklenmiştir. Orjinal boyutta (800x530) görmek için bu çubuğa tıklayın. Yeni bir pencerede açmak için resme tıklayın.
[Resim: 800px-KpzM48.jpg]

M48 Patton, Patton serisi tankların üçüncü ve son orta dereceli tankıdır. M48 Patton ABD servisindeki M4 Sherman ve M47 Patton tanklarının yerini almak için üretilmiştir. M48 Patton her ne kadar M47 Patton'a görünüşte benzerlik göstersede M48 Patton tamamen yeni bir tank tasarımıdır. M48 Patton tankı ABD Ordusunda M60 tankı hizmete girene kadar ara geçiş tankı olarak hizmet vermiştir. Fakat Vietnam savaşında ABD Kara Kuvvetleri ve ABD deniz piyade kolordusunun kullandığı temel tank sınıfı olmuştur. A5 modelleriyle 90'lı yıllara kadar Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri tarafından kullanılan bu tank daha sonra servisten çıkarılmıştır. Batı Almanya'nın silahsızlandırma antlaşmaları gereğince 1000 kadar tankı Türkiye'ye satarak elden çıkarmış, böylece elindeki tankları yenileme fırsatını akıllıca kullanmıştır.

Türk ordusu bu tankların şu anki en büyük kullanıcısıdır.

Kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]
Çin Cumhuriyeti - 450 CM-11 ve 100 CM-12
Fas - 300 M48A5
Güney Kore - 380 M48A3K 500 M48A5K
İran - 80 M48A5
İsrail - 561 Magach 5 Golan
Lübnan - 104 M48A1 ve M48A5
Tayland - 105 M48A5
Türkiye - 758 M48A5T2 aktif hizmet vermektedir. 1389 M48A5T1 tanklarınında aralarında bulundugu diger varyantlar aktif hizmetten çekilmiştir.
Ürdün - 200
Yunanistan - 390 M48A5 MOLF

Eski kullanıcılar : Batı Almanya
Güney Vietnam
İspanya - 164 M45A5E
Norveç - 38 M48A5
Pakistan - 300 M48A5 2002 yılında aktif hizmetten çıkarıldı.
Portekiz - M48A5 emekliye ayrıldı ve yerini M60A3TTS ve Leopard 2A6 aldı
Tunus - 28
Vietnam - 20 M48 yedek parçalarının tedarik edilememesi sebebiyle emekliye ayrıldı.

Altay


Resim, takriben 38% (500x183) ölçeklenmiştir. Orjinal boyutta (800x292) görmek için bu çubuğa tıklayın. Yeni bir pencerede açmak için resme tıklayın.
[Resim: 800px-Altay_Tank.jpg]

Altay, Türkiye'nin geliştirmekte olduğu 3+ nesil ana muharebe tankıdır. Şu anda detaylı tasarım aşamasındadır. Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) çerçevesinde 30 Mart 2007'de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlenmiştir. İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır. Fahrettin Altay'a ise soyismi Altay Spor Kulübü'nden esinlenerek Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir.

Genel Bilgiler : Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı Güney Kore'nin Rotem firmasıdır. "Altay" olarak adlandırılan tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikalama aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar mâli kaynak ayrılmıştır.[3] Üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak tasarlanmakta olan aracın prototip testleri ve kalifikasyon çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması, seri imalatın ise 2016 yılının sonunda devreye alınması öngörülmektedir.[4] Tasarım aşamasında Güney Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş tecrübelerden de yararlanılması hedeflenmektedir.[5] Proje sonunda açılacak yeni bir ihale ile seri üretimi kazanan kurum ya da kuruluş belirlenecektir. İlk etapta üretilmesi planlanan 250 adet tank, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda artırılabilecektir.[6]

Tasarımı : Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve üretilecek, 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretilecektir.[7] Otokar 4 prototipin tasarımı ve geliştirilmesi için 500 milyon ABD Doları tutarında teşviğe hak kazanmıştır.

2010 Eylül ayında Altay projesinin 1. aşaması olan Kavramsal Tasarım Fazı Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından onaylanarak tamamlandı. Böylece projede 2. aşama olan ve 30.5 ay sürmesi planlanan Detaylı Tasarım Fazı'na geçilmiştir. Projenin bu aşamasında detaylı tasarım faaliyetleri kapsamında seçilen alt sistemlerin tank üzerinde entegrasyon ve arayüz tasarım çalışmaları yürütülecektir.[8]
15 Ekim 2010 tarihinde Otokar firması ile MTU ve Renk firmaları arasında Altay tankının güç paketi konusunda sözleşmeler imzalandı.[8]
7 Temmuz 2012 tarihinde yayımlanan habere istinaden "Altay projesinde yaz sonunda MTR adı verilen hareket kabiliyetini test edecek araç ortaya çıkacak. 2013'ün ilk çeyreğinde FTR yani atış testlerinin yapılacağı araç üretim bandından inecek. TSK ile birlikte testleri gerçekleştirilecek. 2016 sonu ya da 2017 başına Altay seri üretime hazır hale gelecek" denilmiştir.
15 Kasım 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı, Otokar'ın Sakarya'daki fabrikada düzenlenen törenle tanıtıldı. iki ana prototipi üretilen Altay Tankı için "2015 yılına kadar seri üretime [1] hazır hale gelecek" denilmiştir.[9]
2013 Ankara Şereflikoçhisar'da atış testleri yapıldı. Sarıkamış'ta kış testleri tamamlandı.
EFSANE YENİDEN
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Satanizm Hakkında Bilgiler EFS@NE 0 30 22.07.2015, Saat: 07:33
Son Yorum: EFS@NE
  Türkçe Hocam Hakkında $key 7 282 16.11.2014, Saat: 07:35
Son Yorum: Nid aaz
  İlginç Bilgiler Serisi [1-...-22] Poison 43 2,205 05.09.2014, Saat: 08:58
Son Yorum: Poison
  İlginç Bilgiler (Eminim bilmedikleriniz vardır :D) Muhammed Ömer 15 704 16.12.2013, Saat: 09:41
Son Yorum: Abdulkerim54
  Warez Nedir? Warez Hakkında Bilgi Lbıg 2 276 21.11.2013, Saat: 02:37
Son Yorum: NameLessWarrior

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Mc_cEzA Modifiye © 2010 - 2020 - Her Hakkı Saklıdır.