Hesap Oluştur


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Veritabanı ve Yönetim sistemlerine giriş

#1
= Veri(Data) Nedir? =
Veri (Data), bir veya birden fazla bilgiden oluşan bir topluluktur. İsimler, adresler veya telefon numaraları, bunların hepsi birer veridir. Kısaca klavyeden bilgisayara girilenher türlü bilgiye veri diyebiliriz.
= Veri tabanı (Database) Nedir ? =

Veri veya veri gruplarını düzenli bir şekilde saklamamızı ve kullanmamızı sağlayan depolama ortamıdır. Verileri, veritabanlarında saklayabiliriz. Daha sonra ihtiyaç duyduğumuz zaman onlara kolay bir şekilde ulaşabilir ve üzerlerinde işlemler gerçekleştirebiliriz.

= Veriyi Neden Saklarız ? =

İhtiyacımız olan veriye rahat bir şekilde ulaşmak ve üzerinde değişiklikler yapabilmek için veriyi saklarız.

= Veriyi Nasıl Saklarız ? =

Veriyi nasıl saklayacağımızı bir örnekle anlatmak istiyorum. Bir bakkal hayal edelim. Bu bakkal veresiye satış yapmakta ve yaptıkları satışları bir deftere kayıt etmekte olsun. Eğer bu defter bir gün yırtılırsa, koparsa ya da ıslanırsa bakkalın yazmış olduğu bilgiler erişilmez olacaktır. Ama bakkal veresiye defteri tutmak yerine, bilgisayarından sadece bir not defteri açarak veresiye bilgilerini buraya kayıt ederse , hem bu bilgilere daha rahat erişmiş olacaktır hem de bilgiler güvenli bir ortamda saklanmış olacaktır. Bu örnekte veresiye bilgileri veri(data), kayıt edilmiş not defteri ise veritabanı(database) olacaktır.

= Veritabanları Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır ? =
Şu an veritabanları neredeyse tüm alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse;


- Banka Sistemleri
- Hastane Sistemleri
- Okul Sistemleri
- Adres Defterleri
- Ödeme Sistemleri
- E-ticaret SiteleriVe birçok farklı alanda veritabanlarının kullanıldığını görmekteyiz. Örneğin okul sistemlerinde, öğrenci numarası, öğrenci adı, notları vs. veritabanı aracılığıyla okul web sitesi üzerinden velilere ve öğrencilere gösterilebilir.
= Veritabanı Yönetim Sistemleri ( Database Management System ) =

Veritabanında saklayacağımız verilerin uyacağı kuralları, bu verilere nasıl ulaşacağımızı ve verilerin disk üzerinde nasıl tutulacağını belirleyen sistemlerdir. Bu sistemler verilen bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamaktadır. Ayrıca veritabanının sorunsuz bir şekilde işlemesine yardımcı olan bir sistemdir.

= İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri =

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan veri tabanı mimarisi olan ilişkisel veritabanlarında veriler tablolar, satırlar ve alanlar halinde tutulmaktadır. Bu sayede veritabanlarından daha verimli bir şekilde faydalanabiliyoruz. İlişkisel veritabanı yapısını kullanan sistemlere İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri ( Relational Database Management System) adı verilir. Şu an en sık kullanılan ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerini şöyle söyleyebiliriz: Microsoft SQL Server, Microsoft Access, MySQL, Oracle, PostgreSQL vs.

İlişkisel veritabanı yönetim sistemleri ile hazırlanan veritabanında yer alacak veriler, tablolar ve sütunlar içerisinde tutulur. Tablolara kaydedeceğimiz verileri, kendine ait veri tiplerinde belirleyip, gireceğimiz değerlere sınırlamalar getirebiliriz. (Sadece yazı, sadece rakam, boş geçilemez vs..)
SQL dili ile sorgular oluşturarak ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri üzerinden veritabanı ile iletişim kurabilir ve herhangi bir işlem gerçekleştirebiliriz.
EFSANE YENİDEN
CevaplaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Progamsız - Youtube'a Giriş Yapmak Maestro. 6 431 10.05.2014, Saat: 06:44
Son Yorum: Muhammed Ömer
  Xp Vista 7 Tüm Yasaklı Site Giriş Dns Emodifiye 6 799 13.05.2013, Saat: 03:16
Son Yorum: Emodifiye
  DNS Ayarlarını Değiştirmeden 4Shared'e Giriş[Resim Ekenecektir] Mc_Queen 1 5,339 13.09.2011, Saat: 01:14
Son Yorum: Ömer ÖZKAN

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Mc_cEzA Modifiye © 2010 - 2020 - Her Hakkı Saklıdır.